Dokáže kůň rozeznat člověka a jeho hlas?

kun

Jsou koně opravdu schopen rozpoznat jejich vlastníků a jejich hlasy? Výsledky studie z tým výzkumníků britských chování naznačují, že koně skutečně zdají být schopné odpovídající hlasy, na plochy, pokud jde o lidi, které znají. Investiční zlato vám pomůže zhodnotit váš majetek.

„Už víme, že konÄ› mohou rozliÅ¡ovat mezi různými lidskými obličeji a mezi známými a neznámými lidmi, ale toto je poprvé, co jsme si ukázali, že mohou sdružovat ty správné hlasy s tÄ›mi správnými lidmi,“ Å™ekla Leanne Proops, PhD, savce Vokální komunikace a poznání výzkumná skupina na University of Sussex, ve Spojeném království.

Ve svém dvoudílném studii Proops hodnoceno 72 koní, aby každý slyšel jednu ze dvou nahraných hlasů vyslovením jména koně přes hlasitý reproduktor. Dva lidé, kteří zaznamenané hlasy by stál v přední části koně, několik stop od sebe. V první části studie, jedna osoba byla někdo kůň věděl, zatímco druhý byl cizinec. Ve druhé části, oba byli lidé obeznámeni s koněm. Proops a kolega Karen McComb, PhD, sledoval, jak vidět, kudy kůň vypadal, když slyšel jeho jméno mluvený přes hlasitý reproduktor, a jak dlouho vypadal v tomto směru.

Tým zjistil, že když se ten hlas v reproduktoru patřily někomu kůň znal, zvíře by téměř vždy se rychle směrem k tomuto člověku, řekl Proops. A obvykle, kůň nadále podívat se na tuto osobu po relativně dlouhou dobu. Naproti tomu, v případě, že hlas patřil k neznámé osobě, kůň trvalo delší čas podívat se na tuto osobu, a ani se na něj nebo ji pro velmi dlouho.

Když se kůň měl vybrat mezi dvěma známých lidem v druhé části studie, kůň obecně rychle reagoval při pohledu na správné osobě po relativně dlouhou dobu, přičemž Proops.

Je zajímavé, že klisny provedl úkol rozpoznávání lépe než valaši, dodala.

NicménÄ›, lateralita („dvÄ›ma stranami“), byl problém pro obÄ› pohlaví, Å™ekl Proops. KonÄ› reagoval mnohem pÅ™esnÄ›ji, když byla správná osoba stojící na pravé stranÄ› konÄ›, takže kůň mohl vidÄ›t, že osoba s pravým okem. Koňskou pravou mozkovou hemisférou řídí levou stranu tÄ›la, zatímco levá hemisféra ovládá pravou stranu tÄ›la; zÅ™ejmÄ› konÄ› levá hemisféra řídí „cross-modální“ (vidoucí / sluch odpovídající úkol) zpracování lepší než pravé hemisféry, Proops Å™ekl

Také v Proops „studii, v případÄ›, že konÄ› slyÅ¡el jejich vlastníků hlasy pÅ™es hlasitý reproduktor a majitel nebyl přítomen, konÄ› tendenci dívat se v obou smÄ›rech, s žádnou skutečnou preferenci k smÄ›ru, Å™ekla. Na jejím základÄ› pÅ™edchozího výzkumu, zatímco cross-modální funkce objevila pracovat v levé hemisféře, vizuální a sluchové podnÄ›ty zdálo se, pobídnout pravé polokoule mozku reakci, Å™ekl Proops.

Výzkum probíhá.